Populära erbjudanden
Speedy Casino
Speedy Casino

1000 kr välkomstbonus

Besök
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
LuckyDays
Lucky Days

500 kr bonus + 100 freespins

Besök
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Supersnabbt
SuperSnabbt

Sveriges nyaste casino med 5 000 kr bonus

Besök
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Dunder casino
Dunder

100% insättningsbonus upp till 500 kr

Besök
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Happy Casino
Happy Casino

Nytt casino online med 50 free spins

Besök
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Lyllo casino
Lyllo Casino

Sätt in 200 kr - spela för 800 kr

Besök
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller

Melodifestivalen odds 2024 

Den 3 februari 2024 drar “Mellon” äntligen igång och här hittar du all information om Melodifestivalen odds 2024. Sverige är regerande mästare i Eurovision efter att Loreen vunnit 2023 och vinnaren av Mellon 2024 kommer därför att representera Sverige på hemmaplan i Malmö.

Tittar vi på oddsen inför 2024 års upplaga är det den norska duon Marcus och Martinus som är favoriter. Men som vanligt är det svårt att svara på frågan om vem som vinner mello eftersom det är först den 2 mars som vi har fått höra alla låtarna.

Martin
Martin
Skribent
Senast uppdaterad: 29 februari 2024

Bettingsidor med Melodifestivalen odds 2024

Alla casinon är licenserade och granskade av våra experter

Nya Expekt
1. Expekt
100% upp till 1500 kr + 30 freespins
Omsättningskravet för bonusen är 20x
Tre olika bonusar
Insättningar/uttag med Swish
Både sport och casino
Snabbfakta
Jämför
Till Expekt
18+. Giltig för nya spelare vid första insättningen. 20x omsättningskrav. Gratisspinsen är omsättningsfria & giltiga i 60 dagar. Ev. vinster är riktiga pengar. Erbjudandet gäller fr.o.m. 17.12.21. Regler & villkor gäller. stodlinjen.se - spelpaus.se. Spela ansvarsfullt.
Nya Expekt

Expekt

Expekt är ett rutinerat casino och spelbolag med tusentals casinospel och en komplett sektion för betting. Casinot lanserades under ny spellicens i slutet av 2023.

Fördelar:

  • Tre olika bonusar
  • Casino och betting
  • Gör insättningar och uttag med Swish

Nackdelar:

  • Ganska glest utbud av speltillverkare

Betalningsmetoder

trustly-logoswish-logo

Casino bonus:

Bonussumma:

1500 kr

Freespins:

30

Bonusprocent:

100%

Omsättingskrav:

20x

Betinia
2. Betinia
Ny bonus
100% bonus upp till 2500 kr
Omsättningskravet för bonusen är 35x
Över 3000+ spel
Snabba utbetalningar med Zimpler
Stort utbud av slots och odds
Snabbfakta
Jämför
Till Betinia
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Betinia

Betinia

Casino med Zimpler som innehåller fler än 3000 olika casinospel. Gedigen sektion för betting och odds.

Fördelar:

  • Nytt pay n play casino
  • Sport och casino
  • Årets hetaste lansering
  • Snabba utbetalningar via Zimpler

Nackdelar:

  • Högt omsättningskrav på bonusen

Betalningsmetoder

zimpler-logovisa-logomastercard-logoapplepay-logo

Casino bonus:

Bonussumma:

2500 kr

Bonusprocent:

100%

Omsättingskrav:

35x

Leovegas Casino
3. LeoVegas
Ny bonus
100% bonus upp till 4000 kr + 100 gratisspins
Omsättningskravet för bonusen är 20x
Suverän mobilapp
Smidig registrering
Snabba utbetalningar
Snabbfakta
Jämför
Till LeoVegas
18+. Giltig för nya spelare vid första insättningen. 20x omsättningskrav. Min insättning 100 kr. Gratisspinsen är omsättningsfria & giltiga i 60 dagar. Ev. vinster är riktiga pengar. Erbjudandet är giltigt i 60 dagar. Erbjudandet gäller fr.o.m. 14.02.24. Stodlinjen.se, Spelpaus.se. Regler & Villkor gäller
Leovegas Casino

LeoVegas

LeoVegas, kungen över mobilcasino. Här finns alla kategorier inom casino som slots, live casino, betting och nätbingo. Kom igång smidigt med BankID.

Fördelar:

  • Erbjuder Casino & Sport
  • Grym mobilupplevelse
  • Swish & Trustly
  • Stort spelutbud
  • Bra bonus

Nackdelar:

  • Inget att klaga på

Betalningsmetoder

trustly-logovisa-logomastercard-logoswish-logo

Casino bonus:

Bonussumma:

4000 kr

Freespins:

100

Bonusprocent:

100%

Omsättingskrav:

20x

Snabbare casino
4. Snabbare Casino
Ny bonus
2500 kr bonus + 100 jackpottspins
Omsättningskravet för bonusen är 18x
Sätt in med Swish
Sport och casino
Snabba uttag
Snabbfakta
Jämför
Till Snabbare Casino
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Snabbare casino

Snabbare Casino

Ett av Sveriges första Pay N Play Casinon. Erbjuder Swish, uttag på direkten och gedigen kundtjänst.

Fördelar:

  • Två olika bonusar
  • Sport och casino
  • Erbjuder Swish
  • 100 jackpotspins

Nackdelar:

  • Ingen app

Betalningsmetoder

trustly-logoswish-logo

Casino bonus:

Bonussumma:

2500 kr

Freespins:

100

Bonusprocent:

100%

Omsättingskrav:

18x

Casinostugan
5. Casinostugan
Ny bonus
100% bonus upp till 1000 kr + 100 gratissnurr
Omsättningskravet för bonusen är 20x
Bra bonuserbjudanden
Bra mobilapp
Sätt in med Swish
Snabbfakta
Jämför
Till Casinostugan
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Casinostugan

Casinostugan

Casinostugan är Sveriges kanske mysigaste casino. Starta stugmyset med en generös välkomstbonus och snabb registrering.

Fördelar:

  • Casinobonus 1000 kr + 100 freespins
  • Sportbonus 100 kr
  • Sätt in och ta ut med Swish

Nackdelar:

  • Live chat ej tillgänglig dygnet runt

Betalningsmetoder

trustly-logoswish-logo

Casino bonus:

Bonussumma:

1000 kr

Freespins:

100

Bonusprocent:

100%

Omsättingskrav:

20x

Casumo
6. Casumo
Ny bonus
500 kr insättningsbonus
Omsättningskravet för bonusen är 30x
Smidig registrering
Sport och casino
Över 1500+ spel
Snabbfakta
Jämför
Till Casumo
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Casumo

Casumo

Etablerat casino med ett brett utbud av betalningsmetoder. Enkelt att bli medlem med BankID och de erbjuder snabba uttag.

Fördelar:

  • Erbjuder sport och betting
  • Bra välkomstbonus
  • Insättningar/uttag med Swish

Nackdelar:

  • Ingenting att klaga på

Betalningsmetoder

trustly-logozimpler-logoskrill-logomastercard-logovisa-logoapplepay-logoswish-logo

Casino bonus:

Bonussumma:

500 kr

Bonusprocent:

100%

Omsättingskrav:

30x

Hajper Casino
7. Hajper Casino
Ny bonus
5000 kr casinobonus + 10 freespins
Omsättningskravet för bonusen är 20x
Snabba uttag
Sätt in med Swish
Bra bonuserbjudanden
Snabbfakta
Jämför
Till Hajper Casino
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Hajper Casino

Hajper Casino

Underhållande casino med snabba uttag via Swish och flera tusen olika casinospel. Enorm välkomstbonus till nya kunder!

Fördelar:

  • Bra välkomsterbjudande
  • Både sport & casino bonus
  • Bettingbonusen är omsättningsfri

Nackdelar:

  • Inget att klaga på

Betalningsmetoder

trustly-logoswish-logo

Casino bonus:

Bonussumma:

5000 kr

Freespins:

10

Bonusprocent:

100%

Omsättingskrav:

20x

Lucky casino
8. Lucky Casino
Dubbla upp eller få pengarna tillbaka
Registrering utan krångel
Nytt casino
Inget omsättningskrav
Snabbfakta
Jämför
Till Lucky Casino
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Lucky casino

Lucky Casino

Ett underhållande casino med bra live casino och kundservice. Erbjuder en annorlunda välkomstbonus.

Fördelar:

  • Sport och casino
  • Trustly & BankID
  • Omsättningsfri bonus

Nackdelar:

  • Kundtjänsten finns inte tillgänglig dygnet runt

Betalningsmetoder

trustly-logoswish-logo
Bethard logga
9. Bethard
Ny design
100% bonus upp till 5000 kr
Omsättningskravet för bonusen är 20x
Snabba utbetalningar
Höga odds
Erbjuder sport och casino
Snabbfakta
Jämför
Till Bethard
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Bethard logga

Bethard

Kända för sina höga odds och breda utbud av betalningsmetoder. Bra nätcasino och snabba utbetalningar.

Fördelar:

  • Nu med Swish!
  • 5000 kr i välkomstbonus
  • Både sport och casino

Betalningsmetoder

trustly-logovisa-logomastercard-logoskrill-logoswish-logo

Casino bonus:

Bonussumma:

5000 kr

Bonusprocent:

100%

Omsättingskrav:

20x

ComeOn
10. ComeOn Casino
Ny bonus
300% bonus + 20 omsättningsfria spins eller 500 kr på sport
Omsättningskravet för bonusen är 20x
Sätt in med Swish
Snabba uttag
Brett spelutbud
Snabbfakta
Jämför
Till ComeOn Casino
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
ComeOn

ComeOn Casino

En av de stora aktörerna inom online casino och betting. Annorlunda och häftigt upplägg på webbplatsen

Fördelar:

  • Pay N Play Casino
  • Snabba uttag
  • Swish och Trustly
  • Bra välkomsterbjudande

Nackdelar:

  • Saknar spel på bingo

Betalningsmetoder

trustly-logoswish-logo

Casino bonus:

Bonussumma:

750 kr

Bonusprocent:

300%

Omsättingskrav:

20x

+
+
+
Betyg
Bonus
Omsättningskrav
Free Spins
Min. Insättning
Trustly
Apple Pay
Swish
Visa
Skrill
Mastercard
Zimpler

Frågor och svar

FAQ Melodifestivalen odds 2024

Odds Melodifestivalen

Den 3 februari 2024 drar “Mellon” äntligen igång och här hittar du all information om Melodifestivalen odds 2024. Sverige är regerande mästare i Eurovision efter att Loreen vunnit 2023 och vinnaren av Mellon 2024 kommer därför att representera Sverige på hemmaplan i Malmö.

Tittar vi på Melodifestivalens odds inför 2024 års upplaga är det den norska duon Marcus och Martinus som är favoriter. Men som vanligt är det svårt att svara på frågan om vem som vinner mello eftersom det är först den 2 mars som vi har fått höra alla låtarna. 

Melodifestivalen 2024 odds på slutvinnare

Nedan ser du en oddstabell med slutvinnaren av Melodifestivalen 2024

Odds/ArtistBetssonLeoVegasExpektUnibetSpeedyBetBetinia
Marcus och Martinus1,651,451,451,451,451,45
Medina6,507,007,007,007,006,50
Danny Saucedo8,0010,0010,0010,0010,008,00
Liamoo10,0014,0014,0014,0014,0010,00
Jacqline12,0010,0010,0010,0010,0012,00
Smash into pieces15,0016,0016,0016,0016,0015,00
Dotter15,0021,0021,0021,0021,0015,00
Maria Sur15,0018,0018,0018,0018,0015,00
Jay Smith20,0034,0034,0034,0034,0020,00
SCARLET30,0046,0046,0046,0046,0030,00
Cazzi Opeia35,0081,0081,0081,0081,0035,00
Lisa Ajax55,0071,0071,0071,0071,0055,00
Adam Woods75,0086,0086,0086,0086,0075,00
Gunilla Persson75,00126,00126,00126,00126,0075,00
Albin Tingwall100,00126,00126,00126,00126,00100,00
Fröken Snusk100,00101,00101,00101,00101,00100,00
Elisa Lindström100,00151,00151,00151,00151,00100,00
Elecktra150,00101,00101,00101,00101,00150,00
Dear Sara150,00151,00151,00151,00151,00150,00
Chelsea Muco150,00126,00126,00126,00126,00150,00
Klaudy200,00126,00126,00126,00126,00200,00
Annik Wickihalder200,00126,00126,00126,00126,00200,00

Favorit att vinna Melodifestivalen

Spelbolagen tror att det blir Marcus och Martinus som får representera Sverige i Eurovision Song Contest om vi tittar på Melodifestivalen odds 2024. Den norska duon slutade tvåa förra året med låten “Air” men med Loreen som deltagare var det en omöjlig uppgift på förhand. 

I övrigt är det ingen från fjolårets final som deltar i årets upplaga av tävlingen. Men det finns helt klart rutinerade deltagare som varit med i tidigare upplagor. Förutom Marcus och Martinus ser Danny Saucedo ut att kunna hota om slutsegern. Danny Saucedo har också slutat tvåa i tävlingen tidigare bakom just Loreen. Senast han deltog i tävlingen var 2021 då han blev sjua.

Snabbfakta om Mello 2024

  • Antal bidrag: 30 stycken.
  • Antal deltävlingar: Fem stycken + finalen på Friends Arena.
  • Sändande tv-kanal: SVT 1.
  • Live stream av Melodifestivalen: SVT Play.
  • Programledare: Carina Berg.
  • Tävlingsproducent: Karin Gunnarsson.
  • Projektledare: Anders Wistbacka.
  • Tv-tider: Lördagar klockan 20:00 - 22:15.
  • Könsfördelning: 15 av bidragen framförs av kvinnor och lika många bidrag framförs av män. Totalt är det 47 artister som deltar, 16 är kvinnor och 31 är män.
  • Antal bidrag på svenska: 10 av 30.
  • Låtskrivare: 40 debutanter medan 56 har tävlat tidigare med minst ett bidrag. 
  • Debutanter: 16 av 30 bidrag framförs av debutanter.
  • Melodifestival odds vinnare: Marcus och Martinus.

Flera förändringar jämfört med tidigare år

Melodifestivalen 2024 innebär ett helt nytt upplägg och är den största förändringen sedan 2002 när tävlingen gick från att pågå under en enda kväll till deltävlingar där publiken fick avgöra vem som skulle vara med i finalen. 

2024 kommer det vara 30 nummer istället för 28 med skillnaden att det är fem deltävlingar istället för fyra som tidigare. Därmed är det sex bidrag per deltävling istället för sju som tidigare. Semifinalen kommer också få en radikal förändring då den avgörs direkt efter deltävling fem och endast är på 30 minuter istället för 90 som tidigare.

Så blir upplägget i Mellon 2024

  • 30 bidrag gör upp i fem deltävlingar med sex bidrag per deltävling.
  • Tv-tittarna avgör vilka två bidrag som går direkt till final samtidigt som trean och fyra i varje deltävling går till semifinal.
  • Semifinalen avgörs direkt efter deltävling fem där de två av tio bidrag som får flest röster går till final.
  • Därmed är det tolv bidrag i finalen.
  • I finalen delar tv-tittarna makten med internationella jurygrupper för att utse vinnaren.  

Deltävlingar mello 2024

För att veta hur man ska betta på bästa sätta på Melodifestivalen är det bra att ha koll på så mycket som möjligt. Nedan kommer vi gå igenom alla olika deltävlingar i Melodifestivalen 2024.

Deltävling 1

Den första deltävlingen i Melodifestivalen 2024 hålls i Malmö Arena i Malmö den 3 februari 2024 som drygt två månader senare också arrangerar Eurovision Song Contest. Smash Into Pieces är favoriten att nå finalen tillsammans med Adam Woods. Vi noterar också att Samir & Viktor deltar i tävlingen precis som den förra Idol-deltagaren Lisa Ajax.

Följande bidrag deltar i deltävling 1:

  • Direkt till final: Smash Into Pieces - “Heroes are calling”, Lisa Ajax - “Awful Liar”
  • Till Finalkvalet: Adam Woods - "Supernatural", Elisa Lindström - "Forever yours"

Deltävling 2

Den andra deltävlingen i Melodifestivalen 2024 hålls i Scandinavium i Göteborg den 10 februari 2024. Det mest uppseendeväckande är att Fröken Snusk deltar. Hon kan mycket väl gå till final om vi ser vad spelbolagen säger om oddsen på denna deltävling. I övrigt kan det bli en jämn deltävling om vi tittar på förhandsoddsen då ingen av favoriterna till slutsegern finns här.

Följande bidrag deltar i deltävling 2:

StartnummerArtistBidragLåtskrivare
1Maria SurWhen I'm GoneAnderz Wrethov, Jimmy Thörnfeldt, Julie "Kill J" Aagaard, Maria Sur
2Engmans KapellNorrlandLarry Forsberg, Lennart Wastesson, Sven-Inge Sjöberg
3Dear SaraThe Silence After YouBenjamin Rosenbohm, Jonas Thander, Marcus Winther-John, Sara Nutti
4C-JoeAhummaCharles Koroma, Diana Kambugu, Michael Didriksson, Palle Hammarlund, Tony Malm, Twice Ice
5LiamooDragonAnderz Wrethov, Jimmy Thörnfeldt, Julie "Kill J" Aagaard, Liam Pablito Cacatian Thomassen
6Fröken SnuskUnga & friaFröken Snusk, Sara Ryan
  • Direkt till final: Liamoo - "Dragon", Maria Sur - "When I'm Gone"
  • Till Finalkvalet: Dear Sara - "The Silence After You", Fröken Snusk - "Unga & fria"

Deltävling 3

Den tredje deltävlingen i Melodifestivalen 2024 hålls i Vida Arena i Växjö den 17 februari 2024. Oddsen visar att Jacquline kan gå till final och vi vill också be er att hålla ett öga på Clara Klingenström som hade en fantastisk låt under sin debut i Mellon. 

Följande bidrag deltar i deltävling 3:

StartnummerArtistBidragLåtskrivare
1JacqlineEffortlessDino Medanhodzic, Jacqline Mossberg Mounkassa, Jimmy Jansson, Moa Carlebecker, Thomas G:son
2Clara KlingenströmAldrig merBobby Ljunggren, Clara Klingenström, David Lindgren Zacharias
3Kim CesarionTake My Breath AwayAlbin Johnsén, Christoffer Johansson, Kim Cesarion, Mattias Andréasson, William Segerdahl
4KlaudyFör digWilliam Schenberg, Åke Olofsson
5Gunilla PerssonI Won't Shake (La La Gunilla)Fredrik Andersson
6Cazzi OpeiaGive My Heart A BreakEllen Berg, Jimmy Jansson, Moa Carlebecker, Thomas G:son
  • Direkt till final: Jaqline - "Effortless", Cazzi Opeia - "Give My Heart a Break"
  • Till Finalkvalet: Gunilla Persson - "I Won't Shake (La La Gunilla)" ", Klaudy - "För dig"

Deltävling 4

Den fjärde deltävlingen i Melodifestivalen 2024 hålls i Stiga Sports Arena i Eskilstuna den 24 februari 2024. Enligt oddsen blir det Dotter och Danny Saucedo som går till final. Danny är tippad att sluta tvåa medan Dotter är tippad trea.

Följande bidrag deltar i deltävling 4:

StartnummerArtistBidragLåtskrivare
1Albin TingwallDone Getting Over YouJimmy Thörnfeldt, Joy Deb, Linnea Deb
2Lia Larsson30 km/hAxel Schylström, Jimmy Jansson, Lia Larsson, My Söderholm, Thomas G:son
3DotterIt's Not Easy to Write a Love SongDino Medanhodzic, Johanna Jansson
4SCARLETCircus XEmil Behmer, Henric Pierroff, Ian-Paolo Lira, Jessica Rachel Chertock, Scarlet, Simon Boustedt, Staffan Amberlind, Thirsty
5Lasse StefanzEn sång om sommarenAnders Wigelius, Anderz Wrethov, Robert Norberg
6Danny SaucedoHappy That You Found MeJohn Martin, Kristoffer Fogelmark, Michel Zitron
  • Direkt till final: Dotter - "It's Not Easy to Write a Love Song", Danny Saucedo - "Happy That You Found Me"
  • Till Finalkvalet: Albin Tingwall - "Done Getting Over You", Scarlet - "Circus X"

Deltävling 5

Den femte deltävlingen i Melodifestivalen 2024 hålls Löfbergs Arena i Karlstad den 2 mars 2024. Tittar vi på vad mello oddsen visar blir det Marcus & Martinus samt Jay Smith som går till final. Bägge två är tippade topp 5 i finalen.

Följande bidrag deltar i deltävling 5:

Semifinal blir Finalkvalet i Mello 2024

Efter att tidigare hetat Andra Chansen följt av Semifinalen blir det återigen stora förändringar under 2024 års upplaga av Melodifestivalen. Nu går upplägget under namnet Finalkvalet istället. Gemensamt med tidigare år kommer bidragen i Finalkvalet att vara de som slutat på tredje och fjärde plats i deltävlingarna. Det är ettan och tvåan från Finalkvalet som går till final istället topp 4. Anledningen till att semifinalen skrotas är på grund av att de tidigare semifinalerna och Andra chansen-tävlingarna tappat mycket publik och tv-tittare.

Skillnaden från tidigare år är att deltagarna inte kommer att få uppträda igen med sina bidrag. Istället kommer bandade inslag att visas. Sändningen kommer heller inte att få sin egen tävlingsdag utan avgörs istället direkt efter deltävling fem. Programmet kortas ner från 90 till 30 minuter och alla bidrag i Finalkvalet kommer att ha med sig sina röster från deltävlingen som adderas med alla nya röster under det direktsända programmet.

Klara bidrag för Finalkvalet

  • Adam Woods - "Supernatural" (Deltävling 1)
  • Elisa Lindström - "Forever yours" (Deltävling 1)
  • Dear Sara - "The Silence After You" (Deltävling 2)
  • Fröken Snusk - "Unga & fria" (Deltävling 2)
  • Gunilla Persson - "I Won't Shake (La La Gunilla)" (Deltävling 3)
  • Klaudy - "För dig" (Deltävling 3)
  • Albin Tingwall - "Done Getting Over You" (Deltävling 4)
  • Scarlet - "Circus X" (Deltävling 4)

Final Melodifestivalen 2024

Den 9 mars 2024 avgörs det vem som vinner Mello 2024. Det är Friends Arena i Stockholm som arrangerar evenemanget där de 12 bidrag från deltävlingarna deltar. Den som vinner finalen får sedan representera Sverige i Eurovision Song Contest 2024 som pågår mellan den 4-11 maj.

  • Smash Into Pieces - “Heroes are calling” (Deltävling 1)
  • Lisa Ajax - “Awful Liar” (Deltävling 1)
  • Liamoo - "Dragon" (Deltävling 2)
  • Maria Sur - "When I'm Gone" (Deltävling 2)
  • Jaqline - "Effortless" (Deltävling 3)
  • Cazzi Opeia - "Give My Heart a Break" (Deltävling 3)
  • Dotter - "It's Not Easy to Write a Love Song" (Deltävling 4)
  • Danny Saucedo - "Happy That You Found Me" (Deltävling 4)

Mello betting - populära marknader för Melodifestivalen odds

Den som vill betta på Melodifestivalen 2024 har många alternativ. Nedan går vi igenom de vanligaste marknaderna:

  • Vem vinner Melodifestivalen 2024: Denna marknad är den vanligaste i mello betting där det handlar om att betta på den som vinner hela tävlingen. Oddsen förändras efter varje deltävling och hela vägen fram till finalkvällen.
  • Vilka två bidrag går till final från en deltävling: På varje deltävling går det att tippa på vilka två bidrag som går till finalen på Friends Arena. 
  • Vilka två bidrag går till Finalkvalet: Här bettar man på vilka som slutar trea och fyra i en deltävling och därmed går till Finalkvalet.
  • Vilka två bidrag går till final från Finalkvalet: Tippa på vilka två bidrag från Finalkvalet som går till final.
  • Head 2 Head: Oddsa på vilket av två bidrag som slutar högst i startfältet. Denna marknad har varit extra het när det funnits rivaliteter som den mellan Danny Saucedo och Eric Saade.
  • Live betting: Under själva deltävlingarna och finalen kan den som vill placera bets på de olika bidragen.

Vem vinner Melodifestivalen 2024?

Marcus och Martinus är favoriter att vinna men tittar vi på historien är det sällan förhandsfavoriten som vinner. Undantaget var förra året när Loreen var favorit från start till mål. Ingen av de tidigare deltagarna har vunnit Melodifestivalen tidigare. Närmast har Danny Saucedo och Marcus & Martinus kommit med sina silver. Det är också dessa bidrag som är favoriter att vinna Melodifestivalen 2024.

Senaste vinnarna i Mellon

Parentes visar plats i Eurovision Song Contest!

  • 2023: Loreen - “Tattoo” (1)
  • 2022: Cornelia Jacobs - “Hold me Closer” (4)
  • 2021: Tusse - “Voices” (14)
  • 2020: The Mamas - “Move” (Inställd pga pandemin)
  • 2019: John Lundvik - “Too Late For Love” (5)
  • 2018: Benjamin Ingrosso - “Dance You Off” (7)
  • 2017: Robin Bengtsson - “I Can’t Go On” (5)
  • 2016: Frans - “If I Were Sorry” (5) 
  • 2015: Måns Zelmerlöw - “Heroes” (1)
  • 2014: Sanna Nielsen - “Undo” (3)
  • 2013: Robin Stjernberg - “You” (14)
  • 2012: Loreen - “Euphoria” (1)
  • 2011: Eric Saade - “Popular” (3)
Martin
Innehållsansvarig:
Martin

Martin är vårt senaste tillskott här på casinogringos. Han har flera års erfarenhet inom spelbranschen och har skrivit innehåll för ett flertal stora jämförelsesidor.

Uppdaterad: 29 februari 2024