Populära erbjudanden
Speedy Casino
Speedy Casino

1000 kr välkomstbonus

Besök
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Quick casino
Quick Casino

100% bonus upp till 2500 kr

Besök
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Happy Casino
Happy Casino

Nytt casino online med 50 free spins

Besök
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Gogo casino
Gogo Casino

Omsätt 100 kr och få 150 spins utan omsättning

Besök
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Betinia
Betinia

100% bonus upp till 2500 kr

Besök
18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus | Regler och villkor gäller
Skyttekung EM 2024 - Vem vinner skytteligan?

Skyttekung EM 2024 – Vem vinner skytteligan?

Martin
Skriven av: Martin
Uppdaterad:

På fredag är det dags för premiären i Fotbolls-EM 2024 och som vanligt blir det spännande att följa vem som blir EMs skyttekung. Inför turneringen har det gjorts totalt 829 mål i EM-sammanhang av 479 olika spelare. Flest av alla har Cristiano Ronaldo gjort med sina 14 mål, ett facit han hoppas utöka under sommarens mästerskap. Bäste svensk någonsin är Zlatan Ibrahimovic med sina sex EM-mål följt av Emil Forsberg och Henrik Larsson på 4. 

Expekt Logo

Expekt

Boostade odds hela EM
Expekt har många marknader för vinnarspel, erbjuder bra odds på skytteligavinnare och har boostade odds hela EM-slutspelet.
Till Expekt

Odds skytteligavinnare EM 2024

Odds/SpelareUnibetBetssonBetiniaExpekt
Kylian Mbappé5,505,504,905,50
Harry Kane6,506,505,806,50
Cristiano Ronaldo12,0013,0011,0012,00
Romelu Lukaku15,0015,0013,0015,00
Jude Bellingham21,0020,0022,0021,00
Kai Havertz24,0029,0023,0024,00
Phil Foden26,0026,0023,0026,00
Olivier Giroud26,0025,0029,0026,00
Jamal Musiala67,0025,0045,0067,00

Kylian Mbappe är favoriten

  • Ålder: 25 år
  • Nation: Frankrike
  • Klubb: Real Madrid
  • Landskamper/mål: 79/47
  • Högsta odds: 5,50
  • Mål 2023/24: 44 st
  • Värde: €180 miljoner

Kylian Mbappe blev nyligen klar för Real Madrid och är den kanske största stjärnan inför EM 2024. Han har lägst odds på att vinna skytteligan vilket vittnar om de förväntningarna som finns på 25-åringen. Under säsongen har anfallaren öst in mål för sitt PSG med totalt 44 mål i Champions League och det inhemska liga- och cupspelet i Frankrike.

Harry Kane jagar sin första titel

  • Ålder: 30 år
  • Nation: England
  • Klubb: Bayern Munchen
  • Landskamper/mål 91/63
  • Högsta odds: 6,50
  • Mål 2023/24: 44 st
  • Värde: €100 miljoner

Harry Kane vann VM:s skytteliga 2018 och hoppas kunna leda England till EM-guld. Trots flytten till Bayern München blev det en titellös säsong för anfallaren som totalt har gjort fyra mål i EM-sammanhang. England ser dock starka ut men har många offensiva vapen. Samtidigt är Kane given som 9:a och lär få många bollar att jobba med av sina medspelare.

Cristiano Ronaldo vill utöka sin överlägsna ledning

  • Ålder: 39 år
  • Nation: Portugal
  • Klubb: Al-Nassr FC
  • Landskamper/mål 206/128
  • Högsta odds: 13,00
  • Mål 2023/24: 44 st
  • Värde: €15 miljoner

Cristiano Ronaldo är den spelare i världen som gjort flest landslagsmål och han har gjort 14 mål totalt i EM-sammanhang vilket är flest av alla. Inför EM 2020 stod han på 9 mål och var då i delad ledning med Michel Platini. Men då gjorde han fem mål och är nu ensam på tronen. Mycket tyder på att han kommer att vara kvar där efter sommarens EM-slutspel då Antoine Griezmann är den med näst flest mål av aktiva spelare och han står på 7 stycken. 

Flest EM-mål historiskt av aktiva spelare i EM 2024

  • Cristiano Ronaldo (Portugal) - 14 mål
  • Antoine Griezmann (Frankrike) - 7 mål
  • Romelu Lukaku (Belgien) - 6 mål
  • Álvaro Morata (Spanien)  - 6 mål
  • Patrik Schick (Tjeckien) - 5 mål
  • Robert Lewandowski (Polen) - 5 mål
  • Xherdan Shaqiri (Schweiz) - 4 mål
  • Ivan Perisic (Kroatien) - 4 mål
  • Harry Kane (England) - 4 mål

Tidigare vinnare av skytteligan i EM

1960 Frankrike - 2 mål

  • Francois Heutte (Frankrike
  • Valentin Ivanov (Sovjet)
  • Viktor Ponedelnik (Sovjet)
  • Drazan Jerkovic (Jugoslavien)
  • Milan Galic (Jugoslavien)

1964 Spanien - 2 mål

  • Ferenc Bene (Ungern)
  • Dezo Novak (Ungern)
  • Chus Pereda (Spanien)

1968 - Italien - 2 mål

  • Dragan Dzajic (Jugoslavien)

1972 - Belgien - 4 mål

  • Gerd Müller (Västtyskland)

1976 - Jugoslavien - 4 mål

  • Dieter Müller (Västtyskland)

1980 - Italien - 3 mål

  • Klaus Allofs (Västtyskland)

1984 - Frankrike - 9 mål

  • Michel Platini (Frankrike)

1988 - Västtyskland - 5 mål

  • Marco Van Basten (Nederländerna)

1992 - Sverige - 3 mål

  • Henrik Larsen (Danmark)
  • Karl-Heinz Riedle (Tyskland)
  • Dennis Bergkamp (Nederländerna)
  • Tomas Brolin (Sverige)

1996 - England - 5 mål

  • Alan Shearer (England)

2000 - Belgien/Nederländerna - 5 mål

  • Patrick Kluivert (Nederländerna)
  • Savo Milosevic (Jugoslavien)

2004 - Portugal - 5 mål

  • Milan Baros (Tjeckien)

2008 - Österrike/Schweiz - 4 mål

  • David Villa (Spanien)

2012 - Polen/Ukraina - 3 mål

  • Mario Mandzukic (Kroatien)
  • Cristiano Ronaldo (Portugal)
  • Mario Gómez (Tyskland)
  • Mario Balotelli (Italien)
  • Alan Dzagoev (Ryssland)
  • Fernando Torres (Spanien)

2016 - Frankrike - 6 mål

  • Antoine Griezmann (Frankrike)

2020 - 5 mål

  • Cristiano Ronaldo (Portugal)
  • Patrik Schick (Tjeckien)
Martin
Innehållsansvarig:
Martin

Martin är vårt senaste tillskott här på casinogringos. Han har flera års erfarenhet inom spelbranschen och har skrivit innehåll för ett flertal stora jämförelsesidor.

Uppdaterad: 12 juni 2024